Ako je to vlastne s obdarovávaním nadriadených? Hodí sa to alebo nie? Ak si neviete rady a nie ste si istý, či by ste mali šéfa obdarovať alebo radšej nie, poradíme vám. Aby ste si náhodou kvôli takejto maličkosti nespôsobili v práci problém, prípadne faux pas.

Etiketa v oblasti darčekov pre šéfa

Blížia sa narodeniny Vášho šéfa a Vy ste v pomykove. Mám mu dať darček alebo sa mám radšej tváriť, že o jeho sviatku nič neviem? A čo ak ma ponúkne narodeninovým koláčom a ja preňho nebudem mať nič? Aj takéto drobnosti môžu mať vplyv na Vašu kariéru! Preto by ste mali poznať etiketu v oblasti obdarovania nadriadeného.

  1. V prvom rade sa prispôsobte pravidlám v organizácii. Ak ste vo firme nováčik a neviete, ako to funguje, zoznámte sa s pravidlami a internými zvykmi v tejto oblasti. Opýtajte sa starších a skúsených kolegov. Ak nie je zvykom dávať šéfovi darček, nerobte to ani Vy! Vyzeralo by to, že sa mu – ľudovo povedané – „pcháte do zadku“.
  2. Ak ste zistili, že obdarovať šéfa sa u Vás vo firme môže a vlastne sa to aj robieva, pridajte sa ku kolegom. Možno sa rozhodli, že mu kúpia spoločný darček. V prípade, že je to tak, určite sa pridajte a nekupujte nič na vlastnú päsť. Opäť by to mohlo vyzerať, že si chcete šplhnúť. A to nemusí byť vždy vo Váš prospech!
  3. Dáva každý vo firme šéfovi niečo sám? Tak v tom prípade budete musieť niečo vymyslieť aj Vy. Pamätajte, že darček pre šéfa nemá byť drahý! Vyzeralo by to, že chcete prekročiť hranice a posunúť Váš vzťah na inú úroveň.
  4. Určite šéfovi nedávajte osobný darček. Ak máte napríklad šéfku, na veci ako spodné prádlo ani len nepomyslite! Ani zo žartu! Mohlo by to skončiť obvinením z obťažovania. Osobné darčeky sú pre šéfa určite nevhodné.
  5. Neodporúča sa dávať ani kvetiny. Mohlo by to pôsobiť romantickým dojmom a vyvolať nevhodné pocity, či domnienky.
  6. Uvažujete o hotovosti? Lebo veď šéf si kúpi to, čo bude chcieť. Zabudnite na to! Zarába predsa viac ako Vy. Vaše peniaze nepotrebuje. Buď vyberte nejakú drobnosť alebo radšej nedávajte nič.
  7. Ani len nepomyslite na politicky, či rasovo orientované dary. Opäť ani v prípade, že má ísť o žart. Mohli by ste si poriadne zavariť.

Takže už viete, čo by ste nemali. Čo teda môžete šéfovi darovať? Vhodný darček je napríklad pekné hodnotnejšie pero. Pouvažujte tiež o doplnkoch do kancelárie. Určite nič nepokazíte ani zaujímavým fotorámom. Šéf si doň môže umiestniť obrázok svojej rodiny.

Autorské právo: tatsianama / 123RF Reklamní fotografie